Instagram Algoritması Gerçekte Nasıl Çalışıyor?

Instagram algoritması sahip olduğu yapı dolayısıyla artık markaların kitlesine ulaşmasını, takipçi edinmesini ve içeriklerinin gösterdiği viral etkiyi oldukça kısıtlama yoluna giderek, reklam veren tarafında daha fazla harcama odaklı bir yapıya doğru evrildi.

Fakat iyi haber şu ki bu algoritmanın nasıl çalıştığını doğru anladığınızda ya da bunu bilen bir reklam ajansıyla çalıştığınızda markanızın bundan sağladığı yarar çok büyük olacaktır.

Instagram algoritması bir gönderinin ne kadar dikkat çekeceğini tahmin edebiliyor!

Instagram akışınız yalnızca kimleri takip ettiğinize göre değil, aynı zamanda kime ve neye sevdiğinize de göre şekillenir. Bu sizin ilgi alanlarınızdan tutun sık sık konuştuğunuz arkadaşlarınızın beğendikleri ve sizinle paylaştıkları içerikler ve onlara verdiğiniz tepkiler ile de değişkenlik gösterir. Bu tamamen makine öğrenimine dayalı bir yapay zeka tarafından denetlenip verilen kararlar doğrultusunda oluşan bir eylemler bütünüdür.

Bir instagram gönderisi binlerce beğeni aldığında o gönderinin algoritma nezdinde viral etkisi artar ve etkileşimde bulunan kişilerle ortak yönleri olan kişilere gösterilmeye başlanır ve bu sayede içerik bir anda sosyal medya platformlarında hızlıca yayılır.

Bu, viral içeriğin Instagram'da nasıl bu kadar hızlı yayıldığını açıklıyor, ancak bu, Instagram algoritmasını sizin tarafınızda çalıştırabilmeniz için binlerce beğeniye ihtiyacınız olduğu anlamına da gelmiyor.

Hedef kitlenizin beğeneceği ve ilgilenmek isteyecekleri kaliteli içerikler üretmelisiniz!

Instagram'da sürekli olarak kaliteli içerik paylaşırsanız bu yalnızca kitlenizin katılımını geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda sizin kaliteli bir hesap olduğunuzu Instagram algoritmasına bildirip daha fazla insana erişmeye başlarsınız. Ne kadar sık ve tutarlı bir şekilde yayınlarsanız, hedef kitlenizin içeriğinizi görme ve bunlarla iletişim kurma olasılığı o kadar yüksek olur.

Ne sıklıkta içerik paylaşmanız gerektiğine gelince, ideal paylaşma sıklığınız size veya işletmenizin hedeflerine ve Instagram pazarlama stratejinizde ayırabileceğiniz süreye bağlı olacaktır.

Günde 3-4 gönderi paylaşırken bir anda bunu 1 gönderiye düşürdüğünüzde kısa süre içerisinde takipçilerinizi kaybetmeye başladığınızı farkedeceksiniz. Bu aslında algoritmanın size karşı almış olduğu bir aksiyon sonucudur. O yüzden içerik paylaşım politikanızı da günlük iş akışınıza uygun ve tutarlılığı koruyabileceğiniz bir seviyede tutmanız çok önemlidir!

Büyük markaların büyük ekipleri sizi korkutmasın. Önemli olan kaliteli içerik ve tutarlı bir zaman aralığında paylaşım yapmak!

Büyük markaların grafik tasarımcılardan ve içerik üreticilerinden oluşan büyük ekipleri vardır. Bu sayede Instagram paylaşımlarını günde 4-5 taneye hatta daha fazla sayıda içeriğe kadar çıkartabilirler. Bu sizi rekabet konusunda aynı politikayı benimsemeniz anlamında cesaretlendirmesin aynı içerik performansını siz gösteremediğinizde Instagram algoritmasının engeline takılacak ve onlar kadar insana erişemeyeceksiniz. Bu yüzden çok paylaşım yapmak yerine kaliteli, düzenli ve tutarlı paylaşımlar yapmaya özen gösterin.

Instagram algoritması ilişkilerinizi biliyor.

Bir çok kişinin fotoğraflarına yorum yaparsanız veya onlarla fotoğraflarda etiketlenirseniz, bu muhtemelen Instagram'a onların “arkadaşlarınız ve aileniz” kategorisine girdiğini gösterir. Bu yüzden hem diğer profillerin yazılarına yorum yapmak hem de kendi yorumlarınıza ve DM'lerinize yanıt vermek, Instagram'da büyümek istiyorsanız çok önemlidir.

Güçlü bir marka imajı oluşturun.

Eğer bir markasanız ve takipçileriniz düzenli olarak hoşlanıyor, yorum yapıyor, içeriğinizi kaydediyor veya Instagram Hikayelerinizi izliyorsa yayınlarınızın onlara gösterilme olasılığı daha yüksektir.

Dolayısıyla , tutarlı bir Instagram markası ve estetiği oluşturmak için zaman ayırmak hiç olmadığı kadar önemli . Takipçilerin, feed'inizden tam olarak ne bekleyebileceklerini bildiklerinde hayranlarınıza dönüşmeleri ve hesabınızdaki aynı tutarlı, kaliteli içeriği görmeye devam etmeleri çok daha muhtemeldir.

Algoritma yalnızca Instagram gönderinizin ne kadar ilgi aldığına dikkat etmekle kalmaz, aynı zamanda fotoğrafın ne kadar süre önce yayınlandığını da dikkate alır .

Kitlenizin en aktif olduğu saatlerde paylaşın.

Instagram Insights'ınızı kullanarak, hedef kitlenizin çevrimiçi ortamda en aktif olduğu günün saatlerini hesaplamak için kullanabilirsiniz.

Ancak bu en yoğun zamanlar hafta boyunca sıklıkla değişebilir - örneğin hafta sonlarında, izleyicileriniz sabah saatlerinde en aktif olabilirken, hafta boyunca işe gidip geldiklerinde ya da çalışma saatleri dışında dinlenebilirler.

Instagram uygulamasını daha az sıklıkta kontrol ederseniz, feed'iniz kronolojik olarak değil, Instagram algoritmasının ne düşündüğüne göre sıralandığını farkedeceksiniz.

Algoritma ve hikayeler.

Instagram Stories algoritması aynı zamanda, en sevdiğiniz hesaplardan her zaman en son hikayeleri gösterdiğinden emin olmak istediği için zamana da çok fazla odaklanıyor. Bu nedenle, yeterince düzenli olarak paylaşım yapan bazı hesapları izleyerek paylaşımları her zaman size göstermek için çalışır.

Instagram'ın hikaye özelliğini sık sık kullanmak ve kitlenizi hikayelerinize dokunarak etkileşim göstermesini sağlamak instagram hikayelerinizin daha fazla insan görünmesi olasılığını kesinlikle arttıracaktır.

Hikayeleri izleyenler neye göre sıralanıyor?

Eğer Instagram'ın hikayelerini kimin görüntülediğini Instagram'ın nasıl sıraladığını merak ediyorsan ve neden "Görüntüleyenler" listesinin en üstünde görünen hesapların bazen hikayeler akışının en sonunda yer aldığını da görmüşsünüzdür.

Keşfet algoritması nasıl çalışır?

Genel olarak, Keşfetme sayfası ve yayın çoğunlukla benzer; etkileşimlerinize dayanarak Instagram'ın en çok ilgileneceğinizi düşündüğü içeriği size sunmak üzerine çalışır.

Instagram pazarlama stratejinizi optimize ederek ve yukarıda belirtilen ipuçlarını izleyerek mesajlarınızı algoritma dostu hale getirerek, özellikle de hashtag kullanıyorsanız, keşif sayfasında da bulunmak için sürekli çalışıyorsunuz !

Instagram Analytics'i kullanın

Artık Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını bildiğinize göre, ipuçlarımızdan bazılarını ekleyerek ve içeriğinizin Instagram'da nasıl performans gösterdiğini izleyerek stratejinizi geliştirme zamanı!

Neyin işe yaradığını (neyin işe yaramadığını) daha iyi anlayarak Instagram stratejinizi almak, uzun vadede zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayacak şekilde ayarlanmış bir pazarlama planı hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Instagram Analytics ile yayınlarınızın nasıl performans gösterdiği hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve hangi içerik türünün en çok Instagram etkileşimi elde ettiğini keşfedebilirsiniz!

TOP