BİR LOJİSTİK ŞİRKETİ NASIL
UZAY GEMİSİ SATAR?

Vaka Analizi

Teknoloji lojistiği ve robotik alanlarında faaliyet gösteren bir şirketinin sosyal medyaya neden ihtiyacı olsun ki? Size kısaca ilk müşterilerimizden biri olan ve tüm kurumsal iletişim stratejisini birlikte yürüttüğümüz OPLOG’dan bahsetmek istiyoruz.

Lojistik dendiğinde hepimizin kafasında canlanan devasa kamyonlar, depolar, gemiler, konteynerlerden çok farklı olan bu lojistik gücünü elinde bulunduran ve bu gücün ülkemizdeki tek temsilcisi olan OPLOG ile birlikte tasarladığımız bir viral örneğini hep birlikte inceleyelim.

OPLOG, SONY ve Tupperware gibi dünyaca ünlü markaların Türkiye'deki lojistik operasyonlarının tamamının hem yazılım tarafını hem de operasyonel tarafını tek başına yönetmektedir.

Brief ve Hedefler

OPLOG pazarlama departmanıyla yaptığımız uzun bir toplantı sonucunda tarafımıza iletilen marka bilinirliği, OPLOG'un teknolojik yönü ve oluşturmak istediği fütüristik şirket imajını ön plana çıkartmak amacıyla, sıradışı bir hikayesi olan viral içerik oluşturma fikrinde ortak bir paydada buluştuk.

Burada asıl odaklanmamız gereken noktanın viral içeriğin oluşturulmasından çok içeriğin gerçekçi, komik, insanları konuşturan, hedef kitleye dokunan ve etkileşim yaratan bir konsepte ihtiyacı olduğu ve bu tarzda bir içeriğin üretiminin hiç kolay olmadığıydı.

Üretim ve Uygulama

Peki nasıl bir içerikle hem sosyal medya gündemini yakalayıp hemde sıradışı algısını oluşturabilirdik?

Kreatif ekibimizin yoğun araştırmaları ve gözlemleri sonucunda sosyal medya platformlarında dönemin en çok etkileşim alan içeriklerinin internet satış ilanları olduğunu ve bu satış ilanlarına gelen yorumların diğer içeriklere oranla hedef kitlenin çok daha kişiselleştirilmiş etkileşimlerde bulunduğunu fark ettik.

Tam bu noktada kreatif ekibimizin zihninde brief doğrultusunda amaçladığımız hedefe ulaşmamızı sağlayacak fikrin ana hatları oluşmaya başlamıştı ve internet üzerinden herkesin bildiği bir e-ticaret sitesinde bir satış ilanı açmaya karar verdik.

Peki hem robotik hem lojistik hem e-ticaret kategorilerinde faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi, herkesin bildiği bir e-ticaret sitesinde ne satmalıydı da konuşulmalıydı?

Bu sorudan yola çıkarak satışa koyacağımız ilanın, galaksiler arası seyahat edebilen bir uzay gemisi olmasında karar kıldık ve hızlıca görselleri ve metinlerini hazırlamaya başladık ve gezegenler arası taşımacılıkta kullanılan bir uzay gemisinin model yükseltmek amacıyla satışını konu alan bu viral içeriği yayına alarak kampanya etkilerini gözlemlemeye başladık.

İlanımızın yayınlanmasından itibaren sadece birkaç saat içerisinde facebook sayfalarında insanların kendi aralarında şakalaştığı, katılım sağladığı, birbirlerini etiketlediği viral bir etki gösterdi ve 24 saat içerisinde beklediğimizin çok ötesinde yüksek etkileşim oranı ve viral sonuçlar elde ettik.

Kampanya Verileri

Bu rakamlar türkiyedeki lojistik sektöründe faaliyet gösteren OPLOG’un rakiplerinin hepsinin son 6 ay içerisinde aldığı tüm sosyal medya etkileşiminin 2 katından fazladır.

1.8K+

En az 30 karakterden oluşan eğlenceli yorum

4.5 Milyon Erişim

En az 30 karakterden oluşan eğlenceli yorum

3.7K+ Paylaşım

En az 30 karakterden oluşan eğlenceli yorum

9.5K+ Gönderi Beğenisi

En az 30 karakterden oluşan eğlenceli yorum

Bu viral içerik kampanyasının analitik verileri sadece facebook platformunda Locowise adlı ölçüm programının sunduğu veriler esas alınarak oluşturulmuştur. Bu vaka incelemesinin yayınlandığı tarih ve kampanya tarihi arasında fark olacağından verilerde değişiklik olabilir.

TOP